OTVÁRACIA DOBA MEDZI SVIATKY: 23.12. - 3.1. ZATVORENÉ, OKREM 27.12., KEDY JE OTVORENÉ DO 15:00

OSOBNÉ ODBERY JE MOŽNÉ VYZDVIHNÚŤ NAJNESKÔR DO PIATKU 20.12.

Vyberáme šijací stroj - aký šijací stroj?

Vyberáme šijací stroj - aký šijací stroj?

Šijacie stroje sa rozdeľujú na skupinu mechanických a elektronických.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chapač

Mechanické stroje majú väčšinou chapače kyvné. Tieto chapače sú robustnejšie a menej náchylné na nevhodné zaobchádzanie. Preto ich odporúčame pre začiatočníkov, alebo toho, kto nešije tak často a nezaujíma sa zase tak o kvalitu nití, ihiel atď. Kyvné chypače majú obmedzenia na šírku stehu, kedy môžete. použiť maximálne do 5mm šírky cik caku. Elektronické šijacie stroje majú väčšinou chapače rotačné. Kyvné chapače sú na trhu už mnoho rokov. Rotačné chapače sú novšie a sú späté s vývojom elektronických šijacích strojov. Sú vhodné pre toho, kto chce šiť častejšie a venovať sa šitiu častejšie. Rotačné chapače umožňujú používať širší steh, kedy u špičkových strojov je šírka stehu, cik caku až 9mm.

Naša prvá rada teda znie- rotačný chapač je jednoduchšia na obsluhu

Výber stehov

V našich strojoch Janome a Texi nájdete ako mechanické nastavenie programov šitia, tak elektronické nastavenie, ktoré je  pomocou tlačidiel a dotykových displejov.

 

 

 

 

 

 

 

Šití

Šijacie stroje sú ovládané tradične pomocou nožných pedálov a nimi sa nastavuje rýchlosť šitia. Elektronické šijacie stroje je možné ovládať dvoma spôsobmi: tradične – nožným pedálom, alebo stlačením tlačidla START/STOP (čo je veľmi užitočná funkcia). Niektoré stroje majú navyše možnosť nastavenia tzv. maximálnej rýchlosti šitia pomocou pohyblivého tlačidla na nastavenie rýchlostí šitia, ktoré je umiestnené na prednej časti stroja.

 

Naša druhá rada – elektronické šijacie stroje sa obsluhujú jednoduchšie, rýchlejšie a príjemnejšie.

 

Počet stehov

Mechanické šijacie stroje dokážu šiť menší počet stehov (programov) v porovnaní s elektronickými šijacími strojmi. To ale neznamená, že sa neoplatí ich kupovať.

Mechanické šijacie stroje ponúkajú všetky potrebné stehy, ktoré potrebujete na bežné šitie. Výhoda elektronických šijacích strojov v tomto prípade je nielen v tom, že majú rovnaké stehy ako mechanické šijacie stroje, ale navyše majú stehy ozdobné (ktoré sú zaujímavé hlavne pre kreatívnych návrhárov a všetkých tých, ktorí chcú šiť inak než len bežným). spôsobom“.

Existuje teda zásada, že čím vyšší modelový rad stroja, tým viac stehov.

 

Funkcia navyše

Ryglovanie – zapošitie

Mechanické šijacie stroje nemajú automatické zapošitie (zakončenie stehov). Je potrebné to urobiť manuálne, kedy na konci šitia alebo na jeho začiatku šijete na mieste dopredu a dozadu. Elektronické šijacie stroje majú automatické zapošitie – ryglovanie, stačí jednoducho stlačiť tlačidlo a šijací stroj sám zapošije.

Nastavenie pozície ihly

Mechanické šijacie stroje sa zastavia v okamihu, kedy prestanete tlačiť nožný pedál. V tomto prípade neviete, kde sa ihla zastaví, či hore alebo dole. Musíte ju potom pomocou ručného kolesa dostať do požadovaného miesta.

Elektronické šijacie stroje majú možnosť prednastaviť si, či po ukončení šitia má ihla zostať hore alebo dole (zapichnutá v materiáli). To je veľmi príjemná a užitočná funkcia, pokiaľ chceme zmeniť smer šitia (pootočiť materiál) a nechceme prerušiť šitie. Ihlu necháme zapichnutú v materiáli a pootočíme materiálom v požadovanom smere šitia.

Dekoratívne stehy

Elektronické šijacie stroje majú zabudované dekoratívne stehy. Často ide o takmer zložité kresby. Je veľmi dôležité, aby ste došili tieto programy až do konca, pretože tieto šijacie stroje majú špeciálne  funkciu pre ukončenie každého programu (v praxi stroj vždy dokončí celý vzor, nie len polovicu).

Automatický (alebo manuálny) odstrih nite

Mechanické šijacie stroje majú tzv. orez nite, ktorý niektorí výrobcovia zámerne mylne interpretujú ako odstrih nite. Ide ale o obyčajný orez nite, kedy na stroji je upevnený nožík a vy manuálne musíte nite orezať.

Súčasné elektronické šijacie stroje ponúkajú aj tzv. automatický odstrih nite, kedy nôž je zabudovaný u chapača pod stehovou doskou, čo vlastne kopíruje vymoženosti priemyselného šijacieho stroja a ľahko dokážete odstrihnúť hornú a spodnú niť a materiál vybrať zo stroja. Funguje to tak, že pri skončení stehov jednoducho stlačíte tlačidlo odstrihu alebo pri niektorých modeloch je možné naprogramovať automatické odstrihnutie po skončení šitia. Až vyskúšaním a používaním tejto funkcie sami zistíte, o koľko je všetko komfortnejšie a ako Vám to pomôže zrýchliť a zefektívniť prácu.

Spodné podávanie – podávač, transportér

Mechanické šijacie stroje majú väčšinou menej zúbkov na podávači, ktorý posúva materiál, než šijacie stroje elektronické. Má to vplyv na plynulosť podávania a na presnosť šitia.

Podávače v mechanických šijacích strojoch majú 4-5 radov zúbkov a elektronické šijacie stroje s rotačným chapačom majú 7 radov zúbkov.

Šírka a dĺžka stehov

Veľmi dôležitá vec. Mechanické šijacie stroje je možné regulovať až do šírky 5mm, elektronické šijacie stroje je možné regulovať až do šírky 7mm a stroje najvyššej triedy majú možnosť regulácie až do šírky 9mm.

Ozdobné stehy vyzerajú lepšie na strojoch s širším stehom, pretože sú väčšie a písmo je lepšie čitateľné. Pokiaľ teda chcete využívať niektoré z efektných šití, myslite pri výbere stroja aj na túto funkciu. V prvom okamihu nemusí byť táto funkcia pre vás dôležitá, ale neskôr zistíte, akú má dôležitosť pri šití napr. dvojihlu, kedy môžete použiť rozpich medzi ihlami 2,4,6 alebo 8 mm. Ohľadom dĺžky stehu, tam je funkcia rovnaká ako u mechanických, tak elektronických šijacích strojov v rozmedzí od 4 do 5mm..

Automatický navliekač nite

Dnes majú takmer všetky modely mechanických a elektronických šijacích strojov automatický navliekač nite. Len naozaj tie najzákladnejšie modely túto funkciu postrádajú. Pochopiteľne je oveľa jednoduchšie navliecť niť s pomocou automatického navliekača, než ručne.

Automatické obšívanie dierky na rozmer gombíka

Veľmi zaujímavá a užitočná funkcia. Najjednoduchšie mechanické šijacie stroje majú tzv. poloautomatickú gombíkovú dierku, šijacie stroje vyššej triedy majú už plne automatické obšívanie gombíkovej dierky, tzn., že ušijú dierku celú automaticky v jednom kroku. Stačí len vložiť gombík do pätky a stlačiť pedál.

Elektronické šijacie stroje dokážu to isté, ale navyše vedia aj ďalšie typy gombíkových dierok, vrátane okrúhlych, ktoré sa používajú na bielizeň, konfekciu a kabáty.

Vstavané vyšívanie písma – abecedy

Túto funkciu nájdete iba pri elektronických šijacích strojoch a pri šijacích strojoch vyššej triedy. Treba tiež spomenúť, že písmo vyšívané na stroji s väčšou šírkou stehu ako 7mm alebo 9mm, bude rozhodne vzhľadnejšie, než na stroji s nastaviteľnú šíri stehu 5mm. Šírka stehu je v tomto prípade aj šíri písmen. Dôležité tiež je, aby stroj dokázal vyšiť aj písmená s háčiky. Nie každý stroj to ale vie, pretože slovenský jazyk je veľmi špecifický.

Vstavaná pamäť pre kombináciu stehov a textov

Ďalším prvkom, ktorý je v ponuke funkcií výhradne pokročilých elektronických šijacích strojov, je šitie rôznych kombinácií vzorov a písmen, kedy ste schopní zložiť a ušiť treba celé vety. Je to veľmi jednoduchá a užitočná funkcia, najmä pokiaľ chcete určitý cyklus opakovať častejšie.

Nastavenie prítlaku pätky

Ďalšia dôležitá funkcia. Pri šití jemných materiálov je potrebné nastaviť nižší prítlak na pätku, pokiaľ to Váš šijací stroj umožňuje.

Naša tretia rada teda znie – než sa rozhodnete kúpiť šijací stroj, zvážte, čo budete v budúcnosti šiť a aké funkcie sú pre Vás prioritné (jednoduché šitie, dekoratívne šitie, domáce práce, šitie pre deti atď.), to Vám pomôže pri výbere šijacieho stroja a funkcií, ktoré by mal mať. Pokiaľ si toto stanovíte už na začiatku výberu, Vaša radosť zo šitia nebude ničím ovplyvnená.

Veľmi radi zodpovieme všetky Vaše otázky. Pokiaľ Váš rozpočet nedovoľuje zakúpiť drahší šijací stroj, po ktorom túžite, môžeme si ho zakúpiť u nás na splátky.