OTVÁRACIA DOBA MEDZI SVIATKY: 23.12. - 3.1. ZATVORENÉ, OKREM 27.12., KEDY JE OTVORENÉ DO 15:00

OSOBNÉ ODBERY JE MOŽNÉ VYZDVIHNÚŤ NAJNESKÔR DO PIATKU 20.12.

Šití dvojihlou na šijacom stroji

Šití dvojihlou na šijacom stroji

Tento článok by sme radi venovali problematike šitia 2 a 3 ihlou na priemyslových a domácich šicích strojoch.

PRIEMYSLOVÉ ŠICIE STROJE

Šitie 2 ihlou, alebo 3 ihlou je špecifické šitie. Štandardne majú priemyslové šicie stroje jednotlivé vedenie pre jednotlivé nite, takže si môžete perfektne zregulovať napätie každej nite. Proste majú k jednotlivým nitiam príslušný počet napínačov nití:

   

K jednotlivým nitiam vedú samozrejme stojančeky na nite, ktoré sú namontované na stole:





Stojančeky na nite sú nielen z dôvodov, kedy je potrebné ľahko a dobre ukotviť kon niťou, ale hlavne, je potrebné, aby niť viedla smerom nahor, aby sa niť uvoľnila, nebola v ťahu (ťah má zaisťovať iba napínač nite na stroji) a aby sa zabránilo krúteniu nití.

DOMÁCÍ ŠICÍ STROJE

Pri domácich šijacích strojoch je to trochu inak. Žiadny domáci šijací stroj nemá viac napínačov nití. Je tu vždy iba jedna niťová dráha, kedy musíte 2 alebo 3 nite viesť cez jeden napínač. Snažte sa vždy nite čo najmenej krížiť, tak aby sa vzájomne neobmotávali a vždy ich pretiahnuť presne tanieriky napínača. 

Existujú drahšie šijacie stroje, ktoré majú na použitie nití dva držiaky PRIAMO NA STROJI:

Existujú ale lacnejšie šijacie stroje, ktoré nemajú prídavné kolíky na nite, alebo nemajú prídavné držiaky nití. C v tomto prípade robiť. Je to veľmi jednoduché, musíte si zaobstarať najlepšie prídavný stojan na nite na stôl. Samozrejme, že to možno urobiť aj tak, kedy dáte niť do hrnčeka a pomocou nejakej kladky, drôtu urobíte podobnú službu nite. My ale odporúčame stojan, ktorý nájdete tu: Stojan na 2 nite



Umiestnenie k stroju a navlečenie nití je potom nasledujúce:

Šijací stroj navliekame rovnakým spôsobom ako pri šití jednou ihlou, tj na každý niťový kolík dáme jednu cievku s niťou (pokiaľ nie sú na stroji dva nitové kolíky, použijeme prídavný). Obe nite vedieme rovnakým spôsobom, ako pri šití jednoihlou až k ihlám a tu nite rozdelíme, do každého uška ihly jednu niť. Nepotrebujeme na stroji nič meniť, využívame iba navlečenie dvoch, alebo troch ihiel.

Výsledný efekt je opravdu báječný


Upozornenie:  Pri šití dvojihlou nesmieme pri overlockových a entlovacích (cik cak) stehoch nastaviť šírku stehu až do krajovej polohy, pretože by došlo k poškodeniu stehovej dosky krajnou ihlou, alebo zlomenie ihiel. Pri každej zmene šírky stehu, je nutné ručne otočiť ručným kolesom a vizuálne skontrolovať, či ihla nenaráža do stehovej dosky. Niektoré moderné a drahšie stroje dokážu toto nastavenie automaticky postrážiť.

Takto vyzerá šitie pomocou 2 ihly s rôznymi farbami nití


Takto vyzerá šitie 3 ihlou v rôznych efektoch

Samozrejme treba pripomenúť, že výsledný efekt je iný na prednej strane a na zadnej strane